מכון הכנה למבחני מיון לעבודה - מכון הדר: הגיע מוכן לכל מבחן! - אבחונים דידקטיים

אבחונים דידקטיים

אבחון דידקטי
האבחון מהווה נקודת מוצא לבניית תוכנית מקיפה להוראה מתקנת ולמתן המלצות לבית-הספר ומוסדות להשכלה גבוהה, בדבר אסטרטגיות הוראה ולמידה אפקטיביות, והתאמת דרכי ההיבחנות.

בחברה מודרנית הולכת וגוברת המודעות לתופעת ליקויי הלמידה.
אבחון ליקויי הלמידה מטרתו להקל על אנשים בעלי ליקויים לממש את הפוטנציאל שלהם על ידי איתור מקור הקושי, וסיוע בעזרת הוראה מתקנת כבר בגיל צעיר, או חיזוק נקודות הקושי אצל מבוגרים על ידי מתן הקלות ותמיכה במהלך המבחנים.
האבחון מתאים לאנשים בעלי אינטלגנציה תקינה אשר במהלך לימודיהם מתעוררים קשיים ונוצרים פערים גדולים בין כישורי הלמידה השונים.


תהליך האבחון הדידקטי מתקיים במכון הדר סניף חיפה בלבד.

תהליך האבחון
האבחון מורכב מסדרת מבחנים שמטרתה איתור ליקויי הלמידה בתחומים שונים כגון: דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה או בעיות קשב וריכוז.

מהלך האבחון
התהליך מורכב משני מפגשים אישיים.
המפגש הראשון מיועד לאיסוף אינפורמציה רלוונטית וחשובה אודות הנבחן, וקביעת תוכנית האבחון. כאשר מדובר בילדים או נערים, ההורים לוקחים חלק פעיל במפגש זה.
במפגש השני יועבר מערך של מבחנים בקריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, תפיסה חזותית, תפיסה שמיעתית, חשיבה מילולית, ומבחנים בקריאה ובכתיבה באנגלית.
פגישת סיכום - לבסוף תיערך פגישת סיכום בה הנבחן ו/או ההורים מקבלים את דו"ח האבחון המפורט.
דו"ח האבחון מפרט ממצאים, מתן המלצות לדרכי טיפול וכמו כן, התמודדות נכונה עם הליקויים שאובחנו.
ניתן להפנות את דו"ח האבחון לגורמים מטפלים, מוסדות חינוך, מסגרת צה"ל, מכללות ואוניברסיטאות, ולמרכז המבחנים הארצי למבחנים פסיכומטריים. 


סוגי אבחונים דידקטיים
אבחון ליקויי למידה מחייב התייחסות רב-תחומית וכולל מספר מוקדי אבחון כמפורט להלן:

אבחון דידקטי כללי בעברית 

מטרתו של האבחון הדידקטי לבדוק בראש ובראשונה באם קיימת לקות למידה.
האבחון הדידקטי עוסק באיתור קשייו וכשריו של התלמיד בלמידה תוך אפיון ומיפוי של מיומנויות למידה בסיסיות, ובכללן יכולות קוגניטיביות (חשיבה ועיבוד מידע, זיכרון, קשב והתארגנות), כישורי קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, הבעה בע"פ ובכתב ומיומנויות היסוד העומדות בבסיסן. האבחון הדידקטי מתאר את התנהגותו של הנבחן בתחומי הלמידה, בזיהוי אסטרטגיות הלמידה שלו וביעילותן.
האבחון הדידקטי נועד לצורך תכנון ההתערבות החינוכית ומציע למערכת החינוך דרכים של הוראה והיבחנות בהתאמה לקשיי הילד.

אבחון דידקטי במתמטיקה
מטרת האבחון לבדוק קיומה של לקות בסיסית במתמטיקה ולהצביע על היכולות החשבוניות של התלמיד. האבחון מתמקד בבדיקת הידע ביסודות המתמטיקה, הבנה כמותית וסידורית של מספרים, ביצוע חישובים ופעולות חשבוניות על-פי רמת הגיל. כמו כן נבדק תחום ההנדסה / גיאומטריה והכישורים התפקודיים העומדים בבסיס המתמטיקה.
אבחון זה נערך בהמשך לאבחון דידקטי כללי על ידי מאבחנת דידקטית מומחית ומוסמכת מטעם משרד החינוך, בעלת הכשרה ספציפית באיתור ליקויים וקשיים במתמטיקה. האבחון מציע דרכי הוראה והיבחנות בהתאם לקשיי התלמיד.

אבחון לבדיקת מוכנות לכיתה א' 
מטרת האבחון הינה בדיקה של הבשלות לרכישת מיומנויות הקריאה, הבנת הנקרא, הכתיבה והחשבון בקצב הנדרש בביה"ס, והמלצה על התערבות מתאימה לקראת הלימודים. האבחון בודק יכולות קוגניטיביות (חשיבה ועיבוד מידע, זיכרון, תפיסה חזותית ושמיעתית, קשב והתארגנות), יכולת גרפומוטורית ותפיסה חשבונית בהתאם לנדרש מקבוצת הגיל. אבחון זה ייערך במשולב עם אבחון פסיכולוגי.

אבחונים פסיכולוגיים
אבחון פסיכודידקטי - אבחון דו שלבי הכולל מרכיבים פסיכולוגיים ודידקטיים. הוא נותן תמונה רחבה של התלמיד אשר כוללת נקודות חוזק ותורפה, כישורים קוגניטיביים ותפקוד רגשי של התלמיד, ומעריך את המידה בה כל גורם משפיע על תפקוד הילד. האבחון הפסיכודידקטי מאפשר מתן המלצות להורים ולבית-הספר בנוגע להתאמת הסביבה הלימודית ומשמש לצורך קבלת התאמות בדרכי ההיבחנות של התלמיד. 

מכון הדר חיפה מורכב מצוות של פסיכולוגים ומאבחנים דידקטיים מקצועיים אשר יאבחנו ויסייעו לכם להתמודד בהצלחה עם קשיי הלמידה.
התהליך מתבצע באופן אישי ובאווירה תומכת ונעימה.


כל האבחונים המתבצעים במכון הדר נעשים על-ידי אנשי מקצוע ומאבחנים דידקטיים בעלי ניסיון רב ובעלי רישיון המוכר על-ידי משרד החינוך.

הייחודיות במכון הדר הינה ביחס האישי, הסבלני, האכפתי, התומך, המכוון, המדריך והמלמד, הניתן לכל מועמד שמגיע לבצע את
תהליך ההכנה.

צרו קשר 
צרו קשר 
סניף חיפה
שד' ההסתדרות 25, מפרץ חיפה
בניין הסיטי מול, צמוד למרכזית המפרץ
ותחנת רכבת לב המפרץ

טלפון: 04-8419449 

מפת הגעה

סניף תל-אביב
פלאפון: 052-6494042/ 053-2296042
 
צלצל עכשיו לקבלת ייעוץ ורכישת ערכת מבחנים פסיכוטכניים באינטרנט התואמת למכון ולתפקיד שהינך מוזמן אליו